Oprzyrządowanie niezbędne do cięcia gazowego

Cięcie gazowe to jedna z najbardziej rozpowszechnionych metod rozdzielania metali. Wykorzystuje się ją przede wszystkim do pracy ze stalą niskowęglową i niskostopową, zwłaszcza tą grubszą. Cięcie gazowe, ze względu na swoją specyfikę, jest bowiem trudno wykonalne, jeżeli poddawany jest mu zbyt cienki materiał.

Na czym polega cięcie gazowe? Trzeba powiedzieć, że na metodę tą składa się kilka kroków. Najpierw trzeba doprowadzić materiał do temperatury zapłonu. Następnie zaś się go spala i wydmuchuje z niego płynne tlenki metalu. Do tej ostatniej czynności wykorzystuje się strumień tlenowy pod dużym ciśnieniem. Strumień ten ma swoje źródło w palniku tlenowym, który jest jedną z podstawowych części oprzyrządowania niezbędnego do cięcia gazowego. Jakość palnika ma kluczowe znaczenie dla sprawnego cięcia. Ważną jego częścią jest dysza, która powinna znajdować się w stałej odległości od przecinanego materiału.

 Butle gazowe

 Żeby jednak palnik zadziałał, musi się w nim najpierw znaleźć gaz. Brany jest on z butli technicznej oraz butli acetylenowej bądź też propanowej. Acetylen i propan to bowiem dwa związki, które do spółki z tlenem można wykorzystywać do cięcia gazowego. W zależności od tego, który z nich zostanie zastosowany, tak będzie wyglądała operacja. Dzięki cięciu acetylenowo-tlenowemu możliwe jest bardzo szybkie podgrzanie. Jednak koszt tego rozwiązania przewyższa koszt cięcia propanowo-tlenowego, które co prawda trwa nieco dłużej, ale za to jest ekonomiczniejsze. W zależności od tego, jaki typ gazu wybierzemy, taki będziemy musieli też zastosować wąż. O ile w obu przypadkach wymagany jest wąż tlenowy o kolorze niebieskim, o tyle do cięcia acetylenowo-tlenowego wykorzystuje się czerwony wąż acetylenowy, a do cięcia propanowo-tlenowego odpowiednio pomarańczowy wąż propanowy. Jakie jeszcze oprzyrządowanie jest niezbędne do cięcia gazowego? Oprócz zestawu części do palnika, są to reduktory butlowe, dzięki którym możliwa staje się regulacja ciśnienia roboczego.

 

Podsumowując, trzeba powiedzieć, że w procesie cięcia gazowego każda z części oprzyrządowania pełni niezwykle istotną rolę. W związku z tym ważne jest, aby sprzęt wykorzystywany podczas przeprowadzania tej operacji był nie tylko kompletny, ale i dobrej jakości.

Wróć