Podstawowe metody spawania

Spawanie to dziś podstawowa metoda łączenia metali, która stosowana jest niemal w każdej branży. Sukcesywnie wypiera łączenie metalowych elementów za pomocą nitów, głównie dzięki swojej różnorodności i możliwości pracy z metalami o różnych właściwościach.

Dostępnych jest kilka metod spawania, których zastosowanie zależy od rodzaju łączonych materiałów oraz miejsca i warunków, w jakich realizowane są prace. Metody spawania w osłonie gazów ochronnych od lat cieszą się największym zainteresowaniem.

Metoda MIG/MAG

Ze względu na dużą wydajność oraz wysoką jakość spoiny przy relatywnie niskich kosztach są to jedne z bardziej popularnych metod spawalniczych. Znajdują zastosowanie w przemyśle i rzemiośle. Do spawania wykorzystuje się łuk elektryczny, który zajmuje miejsce między materiałem do połączenia a topliwą elektrodą. Różnice między tymi dwoma metodami dotyczy wykorzystania obojętnych i aktywnych gazów.

Metoda MIG wykorzystuje szlachetne gazy osłonowe (hel, argon oraz ich mieszanki), idealnie sprawdza się w przypadku łączenia metali nieżelaznych. W przypadku metody MAG gazem osłonowym jest dwutlenek węgla lub mieszanki gazów takich jak: dwutlenek węgla, argon i tlen. Ta metoda zalecana jest przede wszystkim podczas spawania stali nisko i wysokostopowych. Stosowanie gazów ma tutaj szczególne znaczenie - mają one zablokować dostęp tlenu do miejsca spawania. Wymaga to jednak odpowiedniego sprzętu i przygotowania otoczenia.

Do spawania tymi metodami potrzebne są dobrej jakości akcesoria spawalnicze - drut oraz palnik i butla gazu osłonowego, a także źródło prądu stałego. Najlepiej tego rodzaju spawanie przeprowadzać w zamkniętym warsztacie czy hali, gdzie nie ma przeciągów, które mogłyby osłabić lub rozwiać osłonę, a przez to niekorzystnie wpłynąć na jakość i skuteczność spawania.

Metoda TIG

Spawanie TIG w przeciwieństwie do poprzednich dwóch metod skupia się przede wszystkim na stopieniu dwóch elementów, które chcemy ze sobą połączyć a konkretnie nadtopieniu ich krawędzi. Osłonę podczas pracy tworzą gazy neutralne - najczęściej argon, hel lub ich mieszanka. Są to gazy, które nie mają wpływu na sam proces spawania, ale chronią przed utlenieniem spoiny i elektrody. Do pracy tą metodą przyda się palnik, butla gazu osłonowego oraz źródło prądu stałego lub przemiennego.

Mimo że metoda ta postrzegana jest jako mniej wydajna, osoby, które ją stosują, doceniają wysoką jakość, a przede wszystkim precyzję połączeń uzyskanych podczas prac spawalniczych. Sprawdza się tam, gdzie ważna jest estetyka spoin, np. przy poręczach, balustradach ze stali nierdzewnej. Zalecana jest do łączenia stali nisko- i wysokostopowych oraz metali nieżelaznych, takich jak aluminium, miedź czy magnez. Pozwala na łączenie nawet bardzo cienkich blach i uchodzi za wyjątkowo „czystą” metodę.

Wróć