Przemysłowe znaczenie cięcia gazowego

cięcie gazowe jest metodą wykorzystywaną od bardzo dawna i można z powodzeniem stwierdzić, że ma ono swoją tradycję. Jest to rozwiązanie, które zdaniem specjalistów wyróżnia się szeregiem zalet, ale nie jest pozbawione wad. Najlepiej sprawdza się w sytuacji, gdy konieczne jest rozdzielenie grubych blach wykonanych ze stali. W związku z tym metoda ta wykorzystywana jest dość powszechnie w rożnego rodzaju przedsiębiorstwach zajmujących się obróbka metali. Warto mimo wszystko pamiętać, że przy cieńszych blachach duża powierzchnia nagrzewania sprawia, że cięcie nie jest już tak skuteczne i dokładne.

Stosowanie cięcia gazowego

W skład zaopatrzenia produkcji metalowej wchodzą więc odpowiednie palniki gazowe, które w wielu urządzeniach można montować po kilka naraz. Co pozwala na zdecydowanie łatwiejszą zmianę parametrów w czasie wykonywania konkretnej pracy. Wykorzystując palniki zainstalowane w jednostkach tnących pod postacią agregatów trójpalnikowych dają możliwość wycinania elementów o ukośnych krawędziach, które wykorzystuje się w formowaniu geometrii złączy spawanych. Z pewnością również niezwykłą zaletą w przemyśle jest niski koszt stosowania tej metody cięcia, to że można ciąć grube materiały, a krawędzie są odpowiednie. Można również ciąć pod różnym kątem, a nawet zautomatyzować ten proces. Jest to rozwiązanie pozwalające na wykorzystanie niezwykle szerokiego zakresu cięcia i na skuteczne rozdzielanie grubych materiałów, co uznawane jest za kluczowe.

Nie jest pozbawiona wad

Metoda cięcia gazowego wyróżnia się dużą strefą wpływu ciepła, przez co nie sprawdza się przy cienkich materiałach. Nie można również ciąć stali wysokostopowej oraz o wysokiej zawartości węgla. Prędkość cięcia jest niska, przez co czas przebicia się przez materiał również. Za wady uznaje się również wymóg wstępnego podgrzania materiału, możliwość wystąpienia jego wygięcia oraz konieczność ponoszenia kosztów związanych z czyszczeniem. Jest to metoda skuteczna i ekonomiczna, co najbardziej liczy się jeśli chodzi o zastosowanie przemysłowe.

Wróć