Przyszłość i perspektywy spawania zrobotyzowanego

Wraz z rozwojem technologicznym w wielu sferach życia możemy sobie pozwolić na ułatwienie naszej pracy poprzez wykorzystanie automatyki. Szczególne znaczenie ma to w większych fabrykach i zakładach przemysłowych, gdzie ważny jest czas i płynność produkcji.

W tych miejscach często niezbędne jest wykorzystanie robotów, np. w procesie spawalniczym – dzięki temu można zastąpić człowieka, jeśli chodzi o powtarzalność zadań przy wieloseryjnych produkcjach. Spawanie zrobotyzowane pozwala osiągnąć korzyści nie tylko finansowe, ale także wyeliminować większość błędów w procesie i podwyższyć wydajność produkcji. 

Korzyści z wykorzystania robotów spawalniczych

Spawanie to jeden z najczęstszych procesów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania linii produkcyjnych. Dzięki robotom spawalniczym można osiągnąć wyższy poziom wydajności produkcji, m.in. poprzez zwiększenie jakości spoin i możliwości dostępu do stanowisk spawalniczych. Zastosowanie automatyki eliminuje większość błędów popełnianych przez człowieka, które mogą wynikać ze zmęczenia organizmu. Jest to również metoda pozwalająca na posiadanie większej kontroli nad procesem spawania i ograniczenie ilości niezbędnych do pracy materiałów, co przekłada się na redukcję kosztów produkcji.

Spawanie zautomatyzowane w przyszłości

Spoiny tworzone przez robota z pewnością pozwalają na efektywniejsze wykorzystanie łuku spawalniczego. Człowiek jest w stanie spawać ok. 60cm materiału na minutę, a robot w tym samym czasie wykonuje 2m takich samych spoin. Ponadto eliminuje błędy, wykorzystując technologię dokładnego odwzorowania narzuconych parametrów. W przypadku produkcji zautomatyzowanej można wyznaczyć zarówno prędkość spawania, jak i tor przebiegu pracy. Maszyny spawalnicze, mimo że są kosztowne, w perspektywie czasu przynoszą wiele korzyści. Nie znaczy to jednak, że w przyszłości człowiek przestanie być potrzebny w procesie produkcji. Każda maszyna wymaga obsługi przez wykwalifikowanego specjalistę, choćby była wyposażona w najbardziej zaawansowaną technologię. Mimo, że praca spawacza w przyszłości z pewnością nie będzie wyglądać tak samo jak teraz, nie zostanie on pominięty w nawet najbardziej zautomatyzowanym procesie. Można wręcz powiedzieć, że zapotrzebowanie na specjalistów w tej dziedzinie znacząco wzrośnie.

Wróć